Najčastejšie chyby, kvôli ktorým banky zamietajú hypotéky
Splácanie záväzkov
Všetky svoje záväzky splácajte riadne a včas. Nie sú to len splátky spotrebných úverov, hypoték, kreditných kariet, leasingu, ale aj platby za tovar na splátky, dodržiavanie splatnosti faktúr od mobilných operátorov, alebo stavebného sporenia. Ak ste ručiteľom alebo spoludlžníkom na úvere inej osoby, priebežne sa u nej informujte, či nemá problémy so splácaním pravidelných splátok.
Pretože všetky vaše prehrešky pri nesplácaní úverov idú do úverového registra. A tým sa vám zhoršuje rating v banke. Rating je hodnotením schopnosti a vôle subjektu (žiadateľa) plniť si svoje budúce záväzky.
Váš zamestnávateľ
Dôležitú úlohu pri schvaľovaní hypotéky zohráva aj váš zamestnávateľ. Ani o tom neviete, ale banka si preveruje aj dôveryhodnosť vášho zamestnávateľa. Zaujíma ju , či firma nie je v likvidácii, ako dlho funguje, či nemá podlžnosti v poisťovniach alebo na daňovom úrade. Od kvality a spoľahlivosti vášho zamestnávateľa závisí stabilita vášho príjmu - takto to vidí banka.
Ťarchy na kupovanej nehnuteľnosti
Pri výbere kupovanej nehnuteľnosti sa zaujímajte o jej históriu. Pýtajte sa realitného makléra alebo priamo predávajúceho, či na liste vlastníctva nie sú ťarchy alebo vecné bremená, ktoré môžu skomplikovať , alebo až znemožniť kúpu vášho bývania. Banky dbajú pri posudzovaní nehnuteľností aj na prístupové cesty, ktoré musia byť vysporiadané.
Prebiehajúce konania na katastri
Okrem tiarch a vecných bremien sa zaujímajte aj o prípadné práve prebiehajúce konania na katastri súvisiace s kupovanou nehnuteľnosťou. Na liste vlastníctva môže byť zapísaná plomba – čo je znak, že ktokoľvek mohol podať návrh na zápis či už ťarchy, vecného bremena alebo dokonca aj exekučného konania. Vždy si od súčasného vlastníka k prípadným plombám vyžiadajte vysvetlenie, niektoré z nich môžu byť signálom nemožnosti danú nehnuteľnosť kúpiť.
Lokalita nehnuteľnosti
Aby ste dostali hypotéku v takej výške ako potrebujete, banky potrebujú na založenie nehnuteľnosť, ktorá je v prípade nesplácania vášho úveru ľahko predajná. Preto významnú úlohu pri posudzovaní vašej žiadosti má aj lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Hypotéka bude pre vás oveľa dostupnejšia, ak založeným bude napríklad zrekonštruovaný byt v krajskom meste oproti 60-ročnému zanedbanému domu v malej obci so slabou infraštruktúrou a nízkou zamestnanosťou.
Príjmy z podnikania
Ak ste živnostník a plánujete žiadať o hypotéku, už vopred nás kontaktujte, aby sme prezistili ako banky budú posudzovať vaše príjmy. Niektorým postačia dostatočne vysoké obraty resp. tržby. Štandardne banky budú za váš mesačný príjem považovať základ dane mínus daň vydelené 12 mesiacmi. Ak svoje daňové priznanie optimalizujete, obráťte sa na nás, poradíme vám, ako sa na hypotéku treba vpred pripraviť.
Zmena zamestnania
V prípade, že chcete požiadať o hypotéku počas najbližších 6 nasledujúcich mesiacov , určite v danom období nemeňte zamestnanie. Úver vám neschváli žiadna banka, ak ste vo výpovednej lehote v starom zamestnaní alebo v skúšobnej dobe v novej práci. Je potrebné správne načasovať zmenu zamestnania a vybavovanie hypotéky.
Odporúčania
Je dobré vopred poznať riziká, ktoré môžu zapríčiniť neschválenie vašej hypotéky. A nie len to; môže vás to stáť nemalé peniaze navyše. Preto ak nemáte s riešením hypotéky dostatočné skúsenosti, radšej sa obráťte na nás odborníkov.
Naši hypotekárny špecialisti majú dlhoročné skúsenosti, takže vám budú vedieť presne povedať, čo robiť a čoho sa vyvarovať, aby vaša hypotéka bola úspešne schválená.